Co to jest NVC
Rodzina

Co to jest NVC?- Popraw już dziś jakoś swoich relacji!

0

Pragniesz stworzyć relacje oparte na wzajemnej bliskości i zrozumieniu? Masz dosyć kłótni, ranienia i obwiniania innych? Jesteś na tyle otwarty/a, aby działać z intencją budowania zdrowych, wartościowych relacji? NVC to coś dla Ciebie!

Co to jest NVC?

NVC (Nonviolent communication) to metoda Porozumienia Bez Przemocy, której tworzenie rozpoczęło się już w latach 60. dzięki pionierom psychologii. Twórca tej metody od najmłodszych lat przyglądał się z ogromnym zaciekawieniem, dlatego niektórzy ludzie zmuszeni są do ochrony siebie przed agresją innych osób, podczas gdy inni ludzie są kochani. Uznał to za ogromną niesprawiedliwość. Twórca metody dostrzegł także, że wyrażenie takie, jak na przykład ”Ty idioto!” wcale nie pomaga drugiej stronie zrozumieć swój błąd i zachowanie, a także doprowadzić do ich modyfikacji. Chociaż dzisiaj wiele rzeczy wydaje nam się oczywiste, bardzo często w nerwach mówimy coś przykrego drugiej osobie, zaogniając w ten sposób awanturę.

Czy NVC jest skuteczne?

Skoro wiemy już co to jest NVC, zastanówmy się, jak w codziennym życiu metoda ta pozwala nam poprawić jakość relacji. Dzięki niej w zupełnie inny sposób możemy patrzeć na swoje czyny i zachowanie. Oczywiście wszystko to przez pryzmat naszych potrzeb. NVC pozwala utrzymać bliskość oraz szczerość w relacjach, na których najbardziej nam zależy. W NVC mamy konkretne narzędzia, które możemy zastosować zarówno w komunikacji, jak i do budowy wyższego poczucia własnej wartości. Należy jednak pamiętać, że w myśl zasady najważniejsza jest intencja kontaktu. Kiedy odejdziemy od etykietowania innych i oceniania zachowań, możemy na spokojnie zobaczyć to, co w reakcji na dane zdarzenie zadziało się w nas. W tym momencie pojawi się przestrzeń, aby z ciekawością spojrzeć na drugiego człowieka i wypracować rozwiązanie, które będzie korzystne dla relacji. Jeśli jednak w określonym momencie zrobimy coś co nie pomoże kontaktowi (podniesienie głosu, ocenianie), nadal nie powinniśmy tego oceniać, ani tłumaczyć, tylko zaakceptować to doświadczenie.

Zasady NVC

Czyste obserwacje

Mówiąc o czymś, zawsze trzymajmy się faktów. Nie koloryzujmy ani nie przedstawiajmy informacji w inny sposób, niż prawdziwie. W ten sposób skutecznie unikniemy wątków pobocznych danej dyskusji, a także zarzutów, iż nasze informacje są niezgodne z prawdą. W tym przypadku warto mieć zdjęcia lub inne dowód na prawdziwość swoich sądów.

Uczucia

Kiedy mówimy o swoich uczuciach, w jasny sposób dajemy do zrozumienia, co zadziało się z naszym ciałem w wyniku danego zdarzenia. Uczucia pochodzą z ciała. Ostrzegają nas lub informują o czymś. Najpierw sami zanotujmy, co poczuliśmy, a następnie podzielny się obserwacjami z rozmówcą. Z pewnością zostaniemy lepiej zrozumiani.

Potrzeby

Należy słuchać swoich potrzeb a także mówić o nic bliskim. Każdy odczuwa takie potrzeby jak potrzeba samoakceptacji, uznania, bliskości, czy szacunku.

Prośba

Mowa tutaj o prośbie zaspokojenia potrzeb oraz potrzebie budowania kontaktu. Z prośbą możemy zwrócić się do siebie ”od jutra będę swoim przyjacielem” lub do drugiego człowieka. Ważne, aby prośba była zrozumiała i adekwatna do sytuacji. Ważne, aby prośba uwzględniała drugą osobę, poprzez otwieranie jej na ”nie”. Tak naprawdę, jeżeli oczekuje się wyłącznie potwierdzenia nie jest to prośba, a rozkaz.

Podstawowe zasady NVC

  • Działam z intencją porozumienia,
  • zauważam co się dzieje ze mną,
  • nie oceniam, gdyż mam widzę i fakty,
  • daję uwagę swoim uczuciom i potrzebom,
  • pielęgnuje przestrzeń dla bliskich mi osób,
  • daję pełną uwagę uczuciom i potrzebom drugiej osoby.
5/5 - (9 votes)

Zobacz także