Gambit Królowej Netflix
Rozrywka

Gambit Królowej Netflix – nie tylko dla wielbicieli szachów

0

Zapowiadając serial o rozgrywkach szachowych  z lat 60, wielu krytyków i widzów stwierdziło, że Netflix wzbija się na wyżyny swojej kreatywności, by zapewnić widzom jesienne wieczory przed ich produkcją. Jednak kilka miesięcy oczekiwania, parę godzin spędzonych przed telewizorem i po 7 odcinkach tego miniserialu możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że Gambit Królowej Netflix to jedna najciekawszych produkcji własnych na platformie w 2020 roku.

Gambit Królowej Netflix

Gambit Królowej

Serial rozpoczyna się od retrospekcji ukazującej dzieciństwo głównej bohaterki, Beth Harmon. Wspomnienia związane z jej dzieciństwem przewijają się przez praktycznie cały serial, co sprawia, że cała produkcja jest dopełniona o tak ważny element, jak motyw, dla którego Beth dąży do doskonałości w tym, co robi. A czym zajmuje się główna bohaterka? Gra w szachy. Ckliwa, wydawałoby się, początkowa opowieść o dziewczynie, która swoje młode lata spędziła w sierocińcu i tam pobierał nauki gry w szachy, które z czasem staną się jej życiową pasją i z który wiąże ogromne ambicje.

Cały serial to dążenie do doskonałości, przebijanie się przez kolejne szczeble rozgrywek, by na samym końcu zmierzyć się z „głównym przeciwnikiem”, jakim jest rosyjski arcymistrz, w role którego wcielił się nasz rodak, Marcin Dorociński. Na przestrzeni całego lat, w życiu głównej bohaterki pojawia się szereg ciekawie i autentycznie nakreślonych bohaterów, jak mentor, szachowi przeciwnicy, miłostki, a także używki – tak, dużo alkoholu.

Serial nie tylko dla wielbicieli szachów

Rzadko kiedy Netflix stworzy serial, który z taką szczegółowością i dbałością o szczegóły przedstawia zasady i techniki, jakimi rządzi się konkretna dyscyplina lub obszar życia. Gambit Królowej Netflix pozwoli nam na emocjonowanie się serialem przez 7 odcinków, nawet jeśli nigdy nie graliśmy w szachy. Twórcy w sprytny sposób bez zwalniania dynamiki fabuły przemycają masę ciekawych i praktycznych informacji, które sprawią, że szachy nie będą już dla nas taką niewiadomą jak wcześniej. Co rusz możemy zauważyć ciekawe i kreatywne sposoby na przedstawienie szachowej rozgrywki w taki sposób, że naprawdę ciekawi jesteśmy jej zwieńczenia. Jednocześnie na pochwałę zasługuje niesamowita gra aktorska, która niejako uatrakcyjnia każdą scenę.

Gambit Królowej Netflix to jedna z najlepszych produkcji, jakie widzieliśmy na platformie w ciągu kilku lat.

Choć niektórzy krytycy zarzucają serialowi szablonowość niektórych rozwiązań, to jednak tak wspaniale zbudowana konstrukcja fabuły, oryginalny motyw przewodni, świetna gra aktorska i dokładnie oddane realia lat 60 Stanów Zjednoczonych sprawią, że Gambit Królowej to będzie doskonała przygoda dla każdego widza, który szuka ambitnych produkcji.

5/5 - (3 votes)

Zobacz także