Badanie akumulatora z pomocą testera
Motoryzacja

Jak sprawdzić stan akumulatora? Po czym poznać, że bateria się rozładowała?

0

Akumulator to jedno z ważniejszych urządzeń w każdym samochodzie. Dbanie o jego stan oraz regularna wymiana na nowy egzemplarz powinny stać się dobrym nawykiem wszystkich kierowców. Szczególnie w okresie zimowym bateria może nawet całkowicie rozładować się w krótkim czasie – stąd warto zawczasu dopilnować jej konserwacji, aby zachowała ona pełną sprawność przez cały rok. Jak sprawdzić jej stan za pomocą testera akumulatorów oraz jakie są oznaki rozładowania?

 

Metody kontroli stanu akumulatora

Podstawowym sposobem kontroli stanu baterii jest pomiar popularnym testerem akumulatorów – miernikiem prądu stałego. Jako pierwsze sprawdzamy napięcie baterii przy wyłączonym zapłonie – powinno ono wynosić około 12,5V. Niższe wartości mogą wskazywać na uszkodzenie lub niedoładowanie akumulatora. Następnie – po uruchomieniu silnika – mierzymy napięcie ładowania. W większości pojazdów osobowych wyniesie ono w granicach 13,6-14,5V. Wyjątkiem są nowoczesne samochody wyższej klasy, w których napięcie może dochodzić do 15V. Można także przeprowadzić test podczas zimnego rozruchu – napięcie w naładowanym akumulatorze poniżej 10V bezpośrednio po włączeniu zapłonu najczęściej oznacza definitywne uszkodzenie baterii.

Warto jednak pamiętać, że samodzielne pomiary napięcia z użyciem testera akumulatorów są obarczone sporym ryzykiem błędu. Wystarczy, że na klemach będzie zbyt dużo tlenków lub na połączeniu masy z karoserią będzie obecna silna rdza – w takich sytuacjach wynik może nie być prawidłowy. Aby uniknąć pomyłki w diagnozie stanu baterii, warto skorzystać z darmowego testu akumulatora w firmie Uruchom.com. W ciągu 15 minut specjaliści ocenią akumulator oraz instalację elektryczną samochodu, ułatwiając nam podjęcie decyzji odnośnie ewentualnej wymiany baterii na nową.

 

Oznaki rozładowania baterii

Jeżeli nasze auto nie chce odpalić lub zauważamy znaczne problemy z jego funkcjonowaniem, powinniśmy skontrolować stan akumulatora. Usterki baterii najczęściej występują w sezonie zimowym; może jednak zdarzyć się, że akumulator zacznie wykazywać typowe objawy rozładowania także w lecie. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić? Przede wszystkim będzie to powolne kręcenie rozrusznika oraz przygasanie kontrolek na desce rozdzielczej samochodu. W takiej sytuacji powinniśmy przeprowadzić wspomniane wcześniej testy baterii; będą one ważnym wyznacznikiem wskazującym, czy konieczna jest wymiana posiadanego akumulatora na nowy egzemplarz. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że baterie skrajnie zużyte lub eksploatowane przez okres powyżej 5 lat, zazwyczaj nie będą nadawały się do naprawy – uzupełnienia poziomu elektrolitów lub naładowania prostownikiem.

 

Jeśli bateria w naszym samochodzie nie pracuje prawidłowo – włączenie zapłonu sprawia trudności, a kontrolki na desce rozdzielczej przygasają – to znak, że konieczne jest sprawdzenie jej napięcia za pomocą testera akumulatorów (https://sklep.akustrefa.pl/tester-akumulatorow-i-baterii-12v-autool-p-3111.html). Pomiary na wyłączonym i włączonym silniku podpowiedzą nam, jaki jest stan baterii i czy nadaje się ona do dalszego użytku. Niekiedy wystarczające będzie jej naładowanie i uzupełnienie elektrolitów, aby znów przywrócić jej optymalną sprawność. Może jednak zdarzyć się, że akumulator osiągnął już kres swej żywotności, a jedynym rozsądnym wyjściem będzie jego wymiana na nowy.

5/5 - (6 votes)