Jakie przedszkole wybrać dla dziecka
Dzieci

Jakie przedszkole – Prywatne, publiczne czy niepubliczne?

0

Od wyboru odpowiedniego przedszkola dla Twojego malucha zależy bardzo wiele. Nic więc dziwnego, że większość z nas tak wielką wagę przykłada do wyboru odpowiedniej placówki dla swojego dziecka. Na jakie detale zwracać uwagę, jeśli stoisz przed takim wyborem? Jak wybrać dobre przedszkole?

Jakie przedszkole – Prywatne, publiczne czy niepubliczne?

Wielu rodziców chętnie wysyła swoje dzieci do przedszkoli publicznych z uwagi na najniższe koszty, z reguły towarzyszące właśnie tego rodzaju placówkom. Nieco drożej z reguły jest w przedszkolach niepublicznych, a zwykle najdroższe okazują się prywatne. Placówki publiczne i niepubliczne znajdują się pod kontrolą kuratorów oświaty i realizowany w nich jest program Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Główną różnicą jest organ odpowiedzialny za ich prowadzenie – w przypadku przedszkoli publicznych jest to samorząd, a przy placówkach niepublicznych może to być osoba fizyczna, stowarzyszenie, organizacja religijna, fundacja czy firma. Oba rodzaje placówek działają zazwyczaj 10 godzin dziennie, co jest maksymalnym czasem, przez jaki dziecko może przebywać na jego obszarze. W przypadku przedszkoli prywatnych w grę wchodzą nieco inne zasady – nie musi się ono podporządkowywać zasadom MEN i może funkcjonować przez dowolną liczbę godzin w ciągu dnia – o wszystkim decyduje osoba bądź instytucja odpowiedzialna za jej funkcjonowanie. Więcej szczegółów dotyczących funkcjonowania danego przedszkola można znaleźć w statucie placówki i z pewnością warto zapoznać się z tym dokumentem przed podjęciem decyzji o wyborze.

Odległość od domu

Choć to powszechnie pomijany czynnik przy wyborze przedszkola, to jest on bardzo ważny. Optymalnie byłoby znaleźć przedszkole, do którego można dotrzeć kilkuminutowym spacerem. Dzięki temu możesz delektować czasem spędzanym z pociechą i zwiększać aktywność fizyczną – zarówno swoją, jak i swojego dziecka. Oczywiście nie zawsze będzie możliwe odprowadzanie dziecka do przedszkola i wspólne powroty pieszo – dlatego warto wybrać taką lokalizację, do której możliwy będzie szybki dojazd. Szybkie powroty do domu sprawią, że Twoje dziecko nie będzie nadmierne zmęczone po całym dniu spędzonym na zabawie i nauce.

Bezpieczeństwo 

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było bezpieczne – szczególnie jeśli znajduje się pod opieką obcych osób. Warto zatem osobiście sprawdzić, czy przedszkole, do którego chcesz wysłać swoje skarby, rzeczywiście zapewnia bezpieczeństwo w stopniu pozwalającym na zaufanie. Wejście na teren obiektu powinno być niemożliwe dla osób postronnych – bramki, ochrona czy dzwonki powinny być elementem, na który kładziony jest szczególny nacisk. Celem sprawdzenia stanu bezpieczeństwa warto się wybrać samodzielnie na teren placówki i sprawdzić, czy uda się dostać do niego, bez uprzedniej zapowiedzi i wylegitymowania się. Jeśli plan się powiedzie i dostaniesz się do wnętrza, to z pewnością uda się to również innym.

Języki

Dzisiaj sukces w coraz większej liczbie zawodów uzależniony jest od znajomości języków obcych – z angielskim na czele. Dlaczego więc nie zacząć nauki jak najwcześniej i nie wysłać dziecka do przedszkola, w którym komunikuje się po angielsku i naucza, w pełni wykorzystując okres, w którym potencjał językowy dziecka jest najpełniejszy? Lista przedszkoli z taką ofertą jest córa większa – warto wspomnieć, tu chociażby o Little Academy, cieszącej się aprobacją British Council i korzystającego z opracowanej przez tę instytucję programu nauczania. Placówka ta wyróżnia się m.in. gwarancją płynnej komunikacji po angielsku po 4 latach nauki. Zapewnij swojemu dziecku łatwiejszy start w dorosłość i już dziś wybierz godne polecenia przedszkole!

 

Przedszkole anglojęzyczne w warszawie

5/5 - (4 votes)

Zobacz także