Mity o urodzie
Uroda

Mity o urodzie

0

Każdy z nas bardzo często słyszy przeróżne porady na temat urody. Byłaś/eś ostrzegana/y przed goleniem nóg, które rzekomo sprawi, że zaczną Ci wyrastać grubsze i ciemniejsze włoski? Podobnych „złotych” porad istnieje wiele, ale nie wszystkie są zgodne z prawdą. Niektóre tego typu stwierdzenia to zwykłe mity, jednak niektóre naprawdę są godne uwagi.

Często spotykane mity o urodzie

  • Stwierdzenie, że włoski wyrastające po goleniu są grubsze, mocniejsze – bierze się z tego, że ostrze maszynki do golenia tnie włoski blisko powierzchni skóry, gdzie są one po prostu grubsze, więc gdy rosną dalej, ich najszersza część wychodzi ponad powierzchnię (ale nie oznacza to, że włoski stają się grubsze czy ciemniejsze).
  • Zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia jest główną przyczyną żylaków. Nic bardziej mylnego, ponieważ skłonność do powstawania żylaków jest w dużym stopniu dziedziczna. Oczywiście, krzyżowanie nóg może pogorszyć stan nóg osób, które już mają żylaki, ale nie są ich główną przyczyną.
  • Nie da się idealnie pomalować paznokci. Da się! Nawet jeśli pomalujemy także skórki wokół. Wtedy wystarczy wmasować trochę olejku wokół paznokci i wziąć prysznic, po którym nadmiar lakieru usuniemy z łatwością.
  • Pasta do zębów pomoże w walce z wypryskami. To przekonanie sprawdzało się, gdy pasty do zębów zawierały w składzie cynk. Z czasem został on zastąpiony fluorem, który już nie radzi sobie z wypryskami w takim samym stopniu, a dodatkowo może prowadzić do podrażnień skóry. Wówczas lepszym wyborem będzie maść cynkowa dostępna w aptekach.
  • Dodanie wody do tuszu do rzęs przedłuży jego trwałość. Faktem jest, że dodanie wody do wspomnianego kosmetyku to nic innego, jak wpuszczenie bakterii do środka (a to nie jest potrzebne do zachowania naszej urody).
  • Picie dużej ilości wody nawadnia skórę od wewnątrz. No nie do końca. Płaszcz hydrolipidowy skóry składa się z komórek, które częściowo są zbudowane z lipidów (jak sama nazwa wskazuje), dlatego to dostarczanie w diecie niezbędnych kwasów tłuszczowych ma duże znaczenie, a samo wypijanie dużej ilości wody nie wskóra wiele, jeśli chodzi o poziom nawilżenia skóry.
  • Zniszczone, zaniedbane paznokcie wcale nie potrzebują długotrwałej regeneracji. Wystarczy systematycznie wcierać serum do paznokci np. na bazie olejku, w paznokcie i wały paznokciowe tak, by ich kondycja się poprawiła, a rozdwajające się paznokcie i suche skórki odeszły w niepamięć.
  • Jeśli mówimy o oczyszczaniu cery, to perfekcyjnie czyta skóra nie zawsze ma pozytywny wydźwięk. Dlaczego? Perfekcyjnie oczyszczona skóra jest pozbawiona ochronnego filmu, który chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zatem jest ,,bezbronna”, a to właśnie ten czynnik zapewnia jej elastyczność i prawidłowy wygląd.
  • Mycie twarzy pod zimną wodą pozwoli Ci zachować młody wygląd na długo. No niekoniecznie, ponieważ wahania temperatury mogą prowadzić do uszkodzeń w naskórku. Jednorazowe umycie twarzy w chłodniejszej wodzie faktycznie może ujędrnić skórę i dać uczucie świeżości, ale nie powinniśmy tego robić regularnie.
Oceń ten post post

Zobacz także

Jak dbać o urodę jako nastolatek?
Uroda

Jak dbać o urodę jako nastolatek?

Spora część nastolatków stale eksperymentuje ze swoim wyglądem. Korzystając z makijażu, starają się oni podkreślać swoje atuty, ...